Başlama: 11.06.2021 16:08 Bitiş: 01.01.1970 02:00
Adres: Mamak Cad No:234 Şahintepe/ Ankara

Ankara Multipl Skleroz (MS) Derneği & MS’in Vizörü Sosyal Projesi İşbirliği ile

“MS’in Vizöründen 45 kare” Sanal Sergisi

“MS'in Vizörü Sosyal Projesi” dünyada ve Türkiye'de ilk kez, çok sayıda MS hastasının çektiği “net ve bulanık karelerinden oluşan fotoğraflarla” sergiler düzenleyerek; MS hastalarının atak zamanlarında yaşadığı, görme sorunlarına, dikkat çekmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır.

Projeyi en başından itibaren yakından takip eden ve destek sözü veren Ankara Multipl Skleroz Derneği ile yapılan işbirliği, “MS’in Vizöründen 45 kare” sanal sergisi olarak 2020 Dünya MS Farkındalık Gününde meyvesini vermiştir. Hatice Hande Kapan, Merve Gül Bayzat, Nur Serra Karhan, Oğuz Marangoz ve Nisa Balcı’nın gözünden 45 kare sizlerle buluşacaktır.

2017 yılında Multipl Skleroz’dan etkilenen bireylerin toplumda tam ve bütün olarak görülmesi hayaliyle kurulan Ankara Multipl Skleroz Derneği; bilginin en önemli aydınlanma aracı olduğundan da yola çıkarak, MS konusunda toplumda bilgilendirilmeye ihtiyacı olan kişi ve kurumları bilgilendirmeyi ve bu hastalık ile ilgili sosyal farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Ankara’da kurulmuş olmakla birlikte tüm Türkiye’de yaşayan Multipl Skleroz (MS) hastaları ve onlara destek olanlar için kamu eliyle sunulan hizmetlerin geliştirilmesine destek olmayı amaçlamaktadır. Ankara Multipl Skleroz Derneği, kuruluşunun hemen ardından www.ankaramsdernegi.org web sitesini hayata geçirmiştir. Derneğin resmi Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Youtube (@ankaramsdernegi) sayfalarında katılımcı anlayışla bilgilendirmeye dönük paylaşımlar yapılarak, etkili ve olumlu sloganlar kullanılarak MS konusunda bilinç düzeyinin artırılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Multipl Skleroz (MS) genellikle genç erişkinlerde görülen, merkezi sinir sistemini (MSS) etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Beyinde ve omurilikte, tüm organ ve dokulara mesaj taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (Miyelin), vücudun kendi bağışıklık sistemi hücrelerinin bilinmeyen bir sebeple yanlış çalışması nedeniyle yapısının bozulması sonucunda ortaya çıkan (otoimmun) bir hastalıktır.

Bu hastalıkta görme kaybı herkeste farklı orandadır. Fotoğraf makinalarının ve telefon kameralarının otomatik netliğinden yararlanmadan çekilen kareler bu görme kayıp farkını daha doğru ortaya çıkarır. Net fotoğraflar da var sergimizde elbette. Çünkü bazen net de görüyoruz. İşte hem net karelerin hem de “bu net değil” denilen ve silinmesine karar verilen karelerin çöpe değil de, [email protected] adresine gönderilmesine başlanması ile bir sergi hayali doğdu.

 

Şimdi hep birlikte MS’in Vizörü’nden çektiğimiz karelerimize MS’in Vizörü’nden bakmaya, bizim gibi görmeye var mısınız?


1